המצב המוטורי של התלמיד

מקוקר: המתכונים הטובים ביותר על ילדים

המצב המוטורי של התלמידפעילות גופנית מופחתת אצל ילדים מהווה איום חמור על בריאותם. לכן בשנים האחרונות הוקדשה תשומת לב מיוחדת למאבק בהיפודינמיה ובהיפוקינזיה.

ילדים ומתבגרים, שבהם נפח הפעילות הגופנית המאורגנת במהלך השבוע הוא 6-8 שעות, מאופיינים, ככלל, בביצועים נפשיים גבוהים, התפתחות גופנית טובה, עמידות מספקת לעייפות, אינדיקטורים נוחים יותר למצב התפקודי של מערכת העצבים המרכזית, תגובתיות חיסונית טובה.

המצב המוטורי של התלמידנתונים אובייקטיביים על הפעילות הגופנית הנמוכה של תלמידי בית הספר שימשו שוב ושוב כנושא לדיון מיוחד בכנסים מדעיים. הם מעידים: חלק ניכר מתלמידי בית הספר מנהלים אורח חיים בישיבה. לדוגמא, ילדים ממספר בתי ספר במוסקבה מדדים יומיים ממוצעים של פעילות מוטורית נמוכים ב-40-45% לעומת רמת הצורך בתנועה. יחד עם זאת, ידוע כי אצל תלמידי בית ספר החווים השפעה של היפוקינזיה, שכיחות דרכי הנשימה העליונות גבוהה פי 3-5 כמעט מאשר אצל בני גילם שיש להם משטר מוטורי התואם לנורמה היגיינית. יש לא רק פיגור בהיווצרות מיומנויות מוטוריות (ירידה בכוח, מהירות, סיבולת), אלא גם עיכוב בהתפתחות פונקציות אוטונומיות, יש היצרות של מגוון היכולות התפקודיות של מערכת הלב וכלי הדם ואברי הנשימה . גירעון בתנועה הוא אחת הסיבות העיקריות לעלייה במספר הילדים הסובלים מהשמנת יתר. מכאן המסקנה: תלמידי בית ספר מודרניים זקוקים לפעילות גופנית מיטבית. לכן המסמכים על הרפורמה בבתי הספר מדגישים את הצורך בחינוך גופני יומיומי ובמגוון צורות של חינוך גופני.

המצב המוטורי של התלמידצורות שונות של תרבות גופנית ועבודה לשיפור הבריאות הוכנסו למשטר בית הספר: התעמלות לפני תחילת השיעורים, דקות תרבות גופנית בכיתה, תרגילים גופניים ומשחקי חוץ בהפסקות ממושכות, שעת ספורט יומית. כל זה תורם לעלייה בפעילות הגופנית של התלמידים.

המצב המוטורי של התלמידמומחים מאמינים כי הצורך של הגוף בתנועה הוא כ 25-30 אלף צעדים ביום לילדים בגילאי בית הספר היסודי (6-9 שנים); לילדים בני 10-12 - 20-25 אלף מדרגות; לילדים גדולים יותר - 15-20 אלף מדרגות. במילים אחרות, אם כל הפעילות המוטורית של האדם מתורגמת נפשית לשלבים, אז ביום עליו להתגבר על מרחק של כ-10-15 ק"מ. התלמיד משלים נפח פעילות גופני זה באמצעות תנועות טבעיות ותרגילים גופניים מיוחדים (תרגילי בוקר, שיעורי חינוך גופני, שיעורים במדורי הספורט, שעת ספורט יומית וכו ').

יְצִיבָה

גם בית הספר וגם ההורים אחראים באותה מידה ליציבה לקויה אצל ילדים. למרות שתרגילים לגיבוש מיומנות יציבה נכונה כלולים בתכנית הלימודים של שיעורי החינוך הגופני, הם עדיין לא מספיקים כדי שהתלמיד ישתלט היטב על כישורי העמידה זקוף ונכון. לכן, אנו זקוקים לתרגילי מניעה שתלמידי בית הספר צריכים לעשות בבית בהנחיית ההורים, וכן לפתח את הרגלם של ילדים לשלוט ביציבה שלהם.

המצב המוטורי של התלמידעם יציבה נכונה, הראש נשמר ישר, הכתפיים נפרסות, הבטן תחובה, השרירים לא מתוחים, משקל הגוף מופץ באופן שווה ברגליים השמאליות והימניות. כדי לבדוק אם תנוחת גופך נכונה, הישען על הקיר (או הדלת). במקרה של תנוחת גוף נכונה, עליו לגעת בקיר בחלק האחורי של הראש, השכמות, הישבן והעקבים. אם אחת מנקודות הגוף הללו לא נוגעת בקיר, היציבה אינה נכונה.

נקודות התמיכה העיקריות של הגוף בעמידה הן כפות הרגליים.במקרה זה, העומס על השרירים הנלווה לשמירה על משקל הגוף מופץ באופן שביציבה נכונה מתח המתח של השרירים המחזיקים את מנח האדם הוא מינימלי.

המצב המוטורי של התלמידכדי ללמוד את היציבה הנכונה, עליך לחזק את שרירי הגוף ולשפר את המיומנות, תוך בדיקה מתמדת של מיקום גופך.

כלול תרגילים לחיזוק שרירי הגב והבטן, חגורת הכתפיים, הצוואר, הרגליים, הרגליים במתחם תרגילי הבוקר. זה שימושי במיוחד לבצע תרגילים עם משקל קל על הראש, קפיצות מרובות עם טוויסט בגוף.

המצב המוטורי של התלמידלביצוע תרגילים עם חפץ על הראש, תפרי שקית בגודל 20X20 ס"מ. שים ערימה אחידה של גיליונות נייר (משקלו לא יעלה על 100 גרם). במהלך התרגילים יש לשמור על המשקל על הראש. זה נותן עומס נוסף על מה שמכונה שרירי היציבה, התורם באופן משמעותי לחיזוקם.

עיוותי היציבה הנפוצים ביותר הם:

המצב המוטורי של התלמיד

עוֹבֵד רַשׁלָן

עיקול צוואר הרחם של עמוד השדרה מוגבר, ועיקול המותני מוחלק, הכתפיים מונמכות ומובילות מעט קדימה, השכמות גרושות, החזה שקוע, הראש מורד, הרגליים כפופות בדרך כלל בברכיים, הזרועות תלויות באטיות.

היציבה הלורדטית מאופיינת בעיקול מותני של עמוד השדרה, הגב מכופף קדימה, והבטן בולטת, שרירי הבטן חלשים.

המצב המוטורי של התלמיד

יציבה קיפוטית

עיקול צוואר הרחם והמותני של עמוד השדרה. הגב עגול, הבטן בולטת.

ישר לאחור

עקמומיות פחות בולטת של עמוד השדרה. ילדים עם יציבה זו לעיתים קרובות מפתחים עקמת.

המצב המוטורי של התלמיד

עַקמֶמֶת

סטיות חזקות בחלקים מסוימים של עמוד השדרה ימינה או שמאלה.

המצב המוטורי של התלמידהמצב המוטורי של התלמיד

זכור

עם הגיל, מספר הפרעות היציבה אינו פוחת, אלא עולה עקב חוסר תשומת לב להיווצרות יציבה אצל תלמידי בית הספר, יתר על כן, חוסר תשומת לב מצד המורים וההורים. אם אתה רוצה שילדך יהיה בריא ומפותח, צפה כל הזמן איך הוא עומד, הולך, יושב ואפילו ישן. אם אתה מבחין בסטייה הכי קטנה בתנוחת הילד מהנורמה, פנה מיד לרופא ולמורה לחינוך גופני, אחרת יהיה מאוחר מדי.

V. Kozlov


יכולת עבודה ומנוחה של התלמיד

כל המתכונים

© מקוקר: המתכונים הטובים ביותר.

מפת אתר

אנו ממליצים לך לקרוא:

בחירה ותפעול של יצרני לחם