כמו כל דבר חי

מקוקר: המתכונים הטובים ביותר על הכול


כמו כל דבר חיהאדם הוא אדון העולם. ויחד עם זאת, הוא נציג של רק אחד מתוך מיליון מינים מוזרים של יצורים חיים החיים על פני כדור הארץ. אולי כדאי לתת את "הכותרת" הזואולוגית המלאה של כתר הטבע:

סוג אקורד
תת-סוג בעלי חוליות
מעמד יונקים
תְלִישׁוּת פרימטים
מִשׁפָּחָה הומינידים
סוּג הומו
נוף סאפיינס

הטבלה מראה לנו בבירור כי האדם נותר אדם ביולוגי והוא נתון ביכולתו זו לפעולה של חוקים ביולוגיים במלוא עוצמתם.

כמו כל דבר חיהדם ממשיך דרך הוורידים שלנו להניע לב חי (ופגיע כל כך בקלות). אנחנו עדיין צריכים לאכול, לשתות, לנשום. חיידקים מדביקים אותנו עם הרעלים שלהם, ואנחנו חולים. ככל שאנו מתבגרים, העצמות שלנו נעשות קשות ושבריריות יותר - אנו מתבגרים.

אבל עדיין, נשארנו תלויים בטבע, יצאנו מכוחה הבלתי מותנה. היא הפכה אותנו לבני אדם, לאחר שביצעה את הבחירה החמורה ביותר בקרב אבותינו שנוצרה על ידה - בחירה לרציונליות. ועכשיו, במשך עשרות אלפי שנים, תפקיד הברירה הטבעית נחלש משמעותית. במזג אוויר קר, אנשים, בערך, שעירים יותר או בעלי עור צפוף ו"מחומם "עם שמן אינם מקבלים שום יתרונות על פני פחות שעירים ודקים יותר - ישנם בתים, תנורים וסוללות הסקה מרכזית, מעילי פרווה וחליפות פרווה.

אדם שלא יכול לעמוד בקצב לא רק עם צבי, אלא גם עם צב, לא ימות מרעב ויוכל להשאיר צאצאים, מה שטוב, שיירש את איטיותו ועדיין ישרוד ויוכל להמשיך המירוץ. וכו. אין כמעט ברירה.

כמו כל דבר חיזה מסיר את האפשרות של הפיכה הדרגתית וספונטנית של אדם למין חדש, אך בשום פנים ואופן אינו שולל את עצם האפשרות לשנות אדם כהוויה ביולוגית. (אך שינוי כזה, אם הוא מתרחש, יקרה על פי רצונם המשותף של אנשים. הטבע ברא אותנו, אך כעת אין זה עוד בכוחה לשנות אותנו.)

הבה נשים לב להגדרה "סאפיינס" (סביר), נבחן את משמעותו ולא את תפקיד הסיווג. אדם חי בחברה, והחברה אינה כפופה עוד לחוקים ביולוגיים גרידא (אם כי בשל העובדה שהיא מורכבת מאנשים פרטיים ביולוגיים, הוא לא יכול להתעלם לחלוטין מהחוקים הללו). יתר על כן, הנוספירה היא תחום של סיבה שנוצרה על ידי האדם על הפלנטה שלנו, ונכנס, על פי הגדרתו של האקדמאי V.I. Vernadsky, חלק מהביוספרה כמוצר שלה וחלקו, תופס כוח על הביוספרה עצמה.

האדם פועל כעת כפילוסוף הקדום דיוגנס. כשדיוגנס הועבר לעבדות והובא לשוק למכירה, הוא החל לצעוק:

מי יקנה לעצמו אדון? מי צריך אדון?

עם זאת, לפעמים מערכת היחסים המורכבת והקשה שלנו עם הטבע דומה למשל רוסי ישן על אדם שתפס דוב. אומרים לו לגרור את הדוב. "הוא לא בא!" - "אז בוא לכאן בעצמך!" - "הוא לא נותן לך להיכנס!"

כמו כל דבר חיככל שיש לנו כוח יותר על הטבע, כך אנו יודעים עליו יותר ולכן חוששים יותר לפגוע בו, ולהרגיש את התלות שלנו בתחומים טבעיים שונים - הביוספרה, ההידרוספרה, האטמוספירה ואחרים.

נסיבות המקום

האנתרופולוג יא.יאה רוגינסקי אומר:

ניתן להתוות חמש דרכים עיקריות להשפעה של תנאים טבעיים על אנשים. הפשוטה ביותר היא השפעה ישירה על בריאותם, סיבולתם הגופנית, ביצועיהם, כמו גם על פוריותם ותמותתם. הסוג השני של ההשפעה הוא באמצעות תלות אנושית באמצעי קיום טבעיים, בשפע או במחסור במזון, כלומר, משחק, דגים, משאבי צמחים. הדרך השלישית להשפעות היא השפעת נוכחותם או היעדרם של אמצעי העבודה הדרושים; גורם זה הוא מגוון ביותר ותפקידו השתנה באופן דרמטי.ברור שבתקופות שונות צור, פח, נחושת, ברזל, זהב, פחם, עפרות אורניום היו בעלי חשיבות שונה בכלכלת החברה. הדרך הרביעית בה הסביבה משפיעה על האדם ועל תרבותו נוצרת מעצם טיבם של המניעים המעוררים פעולה, כלומר מה שההיסטוריון טוינבי כינה "אתגר" שהטבע משליך לאדם (אתגר), הדורש "תגובה". (תְגוּבָה). לבסוף, המקור החמישי להשפעה של הסביבה הטבעית על אנשים ותרבותם היה בעל חשיבות מיוחדת וחשובה ביותר - זו הימצאותם או היעדרם של חסמים טבעיים המונעים מפגשים ומגעים בין קבוצות (מדבריות, ביצות, הרים, אוקיינוסים). . היעדר מחסומים, מצד אחד, יכול להתברר כמועיל ביותר להעשרה הדדית של חוויה, ומצד שני, להזיק במקרה של התנגשות עם כוחות עליונים של קולקטיבים עוינים. האיזון בין תוצאות אלו יכול להיות תנודתי ביותר ובלתי צפוי.

נתחיל בסיפור על תפקידם של תנאים טבעיים בהיסטוריה של האנושות מהתקופה בה החוקים הביולוגיים היו עדיין כל-יכול על אבותינו. בואו נדבר על איך, איפה, מתי ובאילו נסיבות הם "הראו" את הכוח הזה, הולידו את אדון הטבע או לפחות את המועמד הראשון לתפקיד זה. ומכל נסיבות הפעולה, הבה נביא לראשונה את "ברור היכן?" - כמובן, עם המילה הנלווית "מדוע?"

כמו כל דבר חיאז נדבר על מקור האדם. אבל לא אפרט את אבותינו האמורים, האפשריים והמפוקפקים, עם גולגלות מרווחות פחות או יותר, לסתות כבדות וגב שעיר. בואו נדבר רק על צד אחד של בעיית האנתרופוגנזה - על המקום שבו בדיוק עבר הקוף הקדום בשביל שלאורכו הגיעו צאצאיו, מיליוני שנים אחר כך, אל הפירמידות והקוסמודרומים, ומדוע התגלו שלבי התפתחות מסוימים של אבותינו. להיות קשורים בצורה כה ברורה לאזורים מסוימים בעולם.

התממש את עצמך

פילוסופים לעיתים קרובות אומרים שמבחינת הטבע האדם הוא דרך לממש את עצמו. במובן זה אנו באמת "כתר הטבע", המדרגה העליונה של האבולוציה, צורת החיים הגבוהה ביותר.

האם חוקי הטבע מובילים בהכרח להשגת הצורה הגבוהה ביותר הזו על ידי חומר, האם האבולוציה "מחויבת" להגיע לשיאה? זו שאלה פילוסופית ישנה. כיום התשובה של מרבית המדענים לה היא אופטימית: הופעת התבונה היא בלתי נמנעת. ובשום פנים ואופן לא כי הטבע מציב לעצמו מטרה כזו: ליצור נושא שכל בכל האמצעים. אחרי הכל, לטבע לא יכולות להיות בכלל מטרות ויעדים, הוא יודע רק סיבות ותוצאות. אך יחסי הסיבה והתוצאה נשלטים על ידי חוקי הטבע. ובין החוקים האלה, כך מאמינים, יש כאלה שבפעולתם המשולבת צריכים לעורר סיבה. אחד מהם נקרא חוק הסיבוך של מערכות לוויסות עצמי. אחר הוא חוק הסיבוך של מערכת הבקרה וכו '.

ביולוגים אבולוציוניים גילו מזמן שרשרת של עובדות שניתן לכנותן ביטוי לחוק הספליזציה (מהספלוס הלטיני - ראש): בתהליך האבולוציה, ככלל, הגודל היחסי של הגולגולת בחולייתנים ו, יחד עם זאת, שיעור המוח בהרכב הגוף גדל.

אולי צפליזציה היא מקרה מיוחד של הכלל לפיו מערכת הבקרה של האורגניזם נתונה לסיבוך - כמובן, לפי סדר ההסתגלות לתנאי הטבע, הבוחרת להישרדותם של החזקים ביותר.

כמובן שבין גופי השמים אין כמובן שלילי למקור החיים, יש כאלה שהחיים יכולים לעבור רק בשלבים הראשונים והנמוכים ביותר של ההתפתחות. אבל היקום הוא לא רק נהדר, הוא בלתי מוגבל, ובחוסר הגבול הזה חייבים בהכרח להיות כוכבי לכת שבהם החיים יוכלו להתפתח בצורה טבעית לפני הופעת התבונה. ומכיוון שהתגלה כדור הארץ שלנו כאחד מכוכבי הלכת כה מוצלחים, הופעתו של יצור אינטליגנטי עליו הייתה בלתי נמנעת והפכה לעניין של זמן בלבד.

מתברר כי במוקדם או במאוחר, ביבשת הלא נכונה, כך גם אחרת, לא מסוג אחד של קופים קדומים, אלא מהשני או השלישי, אלא שהיה על האדם להופיע. ואיפה בדיוק, איך ומתי - כל זה מתגלה כתאונה, אותה תאונה, שכידוע היא רק סוג של ביטוי של הכרח.

כמו כל דבר חיעם זאת, נסיבות מקום וזמן הופעתו של האדם מקריות רק במובן פילוסופי רחב, למעשה, הן נקבעו על ידי הטבע, תהליך ההתפתחות של כדור הארץ שלנו בכללותו. ובעיית מקום היווצרות האדם על כדור הארץ היא חלק מבעיית ההשפעה של התנאים הטבעיים סביבם על אבותינו.

בעיית היחסים בין האדם לסביבתו

האקדמיה אי.פי. גרסימוב כותבת:

... עם כל החשיבות של ההיבטים האנתרופולוגיים, הארכיאולוגיים והאתנוגרפיים גרידא של בעיית מוצאו של האדם - "המפתח" שלה ... הוא בדיוק בעיית היחסים בין האדם לסביבתו. בעיה זו היא אקטואלית ביותר לתקופתנו ולעתיד האנושות. עם זאת, שורשיה ההיסטוריים, שבלעדיהם אי אפשר להבין את ההווה ולחזות את העתיד, חוזרים לעבר הגיאולוגי הרחוק, שאגב, נדחק יותר ויותר לעומק הזמן.

את השורשים ההיסטוריים הללו לומדים האנשים שהתאספו בסימפוזיון - הם לומדים את זה מצדדים שונים, משום שגאוגרפים ואנתרופולוגים, ארכיאולוגים וגיאולוגים, בוטנאים וגלייולוגים נפגשו כאן.

כל מיני בעלי חיים, שהסתגלו לתנאים מסוימים של בית הגידול שלהם בצורה הטובה ביותר, בדרך כלל כמעט מפסיקים להשתנות. הבחירה הופכת לייצובית, תוך שמירה על צורתו הבסיסית של מין זה ודחיית יצורים חיים החורגים ממנו, מכיוון שהם מתגלים פחות מותאמים לאותם תנאים.

אך מעת לעת, תנאי הטבע משתנים, ובתנאים שהשתנו כעת יתרונות המינים הקיימים הופכים לרוב לחסרונות. האוכל הרגיל נעלם או כמעט נעלם, שיטות ההגנה הרגילות מפני אויבים הופכות לבלתי שמישות ... הטבע מאתגר יצורים חיים שנמצאים בתנאים חדשים. אם הם יצליחו לשרוד לפחות חלקית ולהמשיך את סוגם - אושרם, הם לא יוכלו - ימות בלי להשאיר צאצאים. לאחר שינויים טבעיים כאלה, הברירה הטבעית מתחילה למלא את התפקיד הקודם של "מחלקת הבקרה הטכנית", תוך ביטול בזהירות של שגיאות, ורק, - עכשיו זה חפר, זורק הצידה את החול ושוטף ממנו כמה גרגרי זהב, או אם נשתמש בהשוואה אחרת, מדובר במסננת עם תאים גדולים, דרכה היא עוברת ל"מזבלה ", אל האין הביולוגי, ואינה משאירה צאצאים, רוב האנשים שנראו בעבר כה מותאמים לחיים.

המשפחה שלנו, המשפחה ההומינית, קמה והתפתחה בדיוק בתנאים של הברירה הטבעית הקשה ביותר, בעידן של שינויים אקלימיים חמורים. ככל הנראה, אי אפשר לקרוא להם קשים מדי: קטלליזת אקלים בקנה מידה גדול ומהיר יותר היו פשוט הורסים את אבותינו בתקופה בה עוד לא ידעו כלים והיו פשוט קופים גדולים שחיו ביערות טרופיים צפופים.

כמו כל דבר חיאך באותה תקופה - לפני מיליוני שנים רבות - היה, לדברי הגיאוגרפים, שינוי אקלים ארוך, איטי ויציב באזורים טרופיים. במהלך שנה, אפילו למעלה ממאה שנים, נראה היה שהמצב משתנה מעט, אך אחרי הכל, לרשות האבולוציה הגיאולוגית והגיאוגרפית עמדו אלפי ומיליוני שנים. הרים התרוממו, ואילצו רוחות ומים לשנות את המסלולים העתיקים שלהם. יערות בשטחים עצומים נעלמו בהדרגה, את מקומם תפסו סוואנות וערבות. התנאים השתנו, והקופים נאלצו להסתגל אליהם כדי לא למות. התנאים השתנו לאט לאט בכדי שההסתגלות תתבצע.

האבולוציה הספיקה לנסות שוב ושוב אפשרויות שיכולות לספק לפחות חלק מהבעלים הקודמים של יערות טרופיים להתקיים בתנאים חדשים.הקוף האנתרופואידי הקדום נאלץ לרדת מהעצים, כבר בגלל שהעצים כמעט נעלמו. העושר הקודם של מזון צמחי נעשה נדיר, היה צורך למצוא סוגי אוכל חדשים ולהתרגל אליהם.

באחת מעבודותיו בוחן האקדמיה אי.פי. גרסימוב ביתר פירוט את התפתחות ההומינידים בתנאים חדשים. מצמחונים כמעט מלאים הם הפכו גם לאוכלי עשב וגם לטורפים במקביל, וגם לטורפים שקורבנותיהם יכולים להיות לא רק אוכלי עשב, אלא גם טורפים. לאחר הכנת הכלים הראשונים, ההומינידים (הקופים הגדולים הקיימים שייכים למשפחה הקונגית. האדם ואבותיו, החל, לדעת רוב המדענים, מהראמפטק, שייכים למשפחת ההומינידים. על ידי הומיניזציה, מדענים מתכוונים לקרוב האדם במובן הרחב של המילה.) הפך, כהגדרתו של המדען, ל"טורפים חמושים ", ל"טורפים של המעמד הנוסף". זה איפשר להם להשתחרר לחלוטין ממערכות אקולוגיות טבעיות, להשאיר את הנישה שלהם בטבע.

אך שחרור מוחלט מהשפעת תנאי הסביבה לא קרה, מדגיש גרסימוב.

יש סיבה להאמין, לדבריו, כי במהלך ההיסטוריה הנוספת של החברה האנושית, הגורם האקולוגי לא רק שמר על תפקידו האבולוציוני החשוב, אלא אפילו - ברגעים מסוימים (גבולות) - יצר סביבה ... משברים אקולוגיים שהיו בעלי חשיבות מיוחדת בהתקדמות האנושות ...

עם זאת, האקדמיה I. P. Gerasimov והדוקטור למדעים גיאוגרפיים A. A. Velichko הדגישו, אין לשכוח כי "שינויים בתנאי הטבע יכולים להשפיע על ההומניזציה רק ​​משום שבאותה תקופה כבר הייתה קיימת משפחה של קופים גדולים. כאן, כביכול, הייתה מפגש במרחב ובזמן של יצורים חיים, שכבר "הוכנו" בתהליך ההתפתחות הביולוגית שלהם, עם שינוי כזה בסביבה הטבעית, בה מעבר איכותי מקופים גדולים לראשונים ההומינידים היו בלתי נמנעת אבולוציונית. "

ועוד "מפגשים" כאלה במרחב ובזמן של יצורים חיים ושינויים בתנאי הטבע המשיכו לשרת את האבולוציה, ובסופו של דבר יצרו את הומו ספיינס. ואם בחלק מהפלנטה שלנו לא התרחשו שינויים טבעיים משמעותיים וחשובים במשך זמן רב או שהם התגלו כפתאומיים מדי ומילאו תפקיד קטלני, אז הכל, בזמן אחר ובחלק אחר של כדור הארץ , "התאריך" היה הצלחה.

הנה דוגמה לשינויי אקלים, קטלניים עבור אחת מקבוצות קודמינו האפשריים, אשר נותחו בפירוט בסימפוזיון (עם זאת יש לציין כי הרעיונות המדעיים שיידונו עתה היפותטיים ברובם ואינם משותף לכל המדענים).

נקבע כי לפני כ-12-14 מיליון שנה בחלק המשווני של מזרח אפריקה ובתת היבשת ההודית מדרום למרגלות ההימלאיה, חי הרמפיתקוס שהתפתח לאורך "הדרך האנושית". מומחים רבים נוטים לרשום את קרובי משפחתנו למשפחת ההומינים. לדברי האנתרופולוג הסובייטי מ.י.אוריסון, ייתכן שרמפיתקוס כבר הלך על שתי רגליים והשתמש, לפחות מדי פעם, בחפצים טבעיים ככלי.

מקום הולדתם של הרמפיתקים, על פי חוקרים אחדים, היה מזרח אפריקה; הם חדרו לשטח חצי האי הינדוסטן זמן קצר (בסולם הזמן המתאים) לאחר היווצרותם כשבט והשתרשו באופן מושלם בחלק זה של כדור הארץ ואז הפורה.

Ramapithecus אפריקאי והודי השתייך ככל הנראה לאותו סוג או לסוגים קרובים זה לזה. גם אלה וגם אחרים יכולים, כתוצאה מהתפתחות אבולוציונית, להפוך לישויות אינטליגנטיות. אך גורלם של שני הסוגים הקשורים זה לזה התפתח בצורה שונה, מכיוון שהתהליכים הגיאולוגיים והאקלימיים התנהלו אחרת במזרח אפריקה ובתת היבשת ההודית באותה תקופה.בחלק זה של תת היבשת ההודית, בה הגיעו הרמפתיקים מאפריקה, האקלים במקור היה טרופי ולח. יערות סיפקו אוכל בשפע, וסוואנות פוריות שכבו מדרום ליערות. לחות וחיים איתו הובלו אל מולדתו החדשה של הרמפיתקוס על ידי רוחות לחות חמות הנושבות מצפון. פעם בצפון הודו, במרחבים העצומים של מרכז ומרכז אסיה, שכב ים קדום, שקיבל מהגיאולוגים שחקרו את העקבות שהשאירו אותו, את שם ים טטיס. מימיו התנדנדו גם במקום בו מדינות הרריות עולות כיום. ואכן, באותה תקופה רחוקה, רק התגבשותם של הפמירים, הטיין שאן וההימלאיה נמשכה. הם נאלצו להפוך רק להרים הגדולים בעולם בעידן בניית ההרים האלפיניים.

כמו כל דבר חיאך הרגע הגיע כאשר חגורת האבן של ההימלאיה חסמה את הדרך לרוחות הרטובות מים תטיס. וכמעט באותו זמן, לפחות החלק המזרחי של הים העתיק הזה עצמו נעלם מכוכב הלכת. הטבע "בגד" ברמפיתקים ...

הדרך לחצי האי הינדוסטן נחסמה בפני הרוחות הצפוניות, ובמקום אקלים מתון מדרום להרי ההימלאיה, שרר זמן מה אקלים יבשתי חד. יערות הגשם נספו, פינו את מקומם למדבר. הסוואנות הפכו לערבות יבשות ולמדבריות למחצה. ורמפיתקוס ההודי עדיין לא הספיק להיות אנשים, הם יכלו להסתגל לסביבה הטבעית החדשה רק באמצעות שינויים בגופם. אך זה דרש זמן ותנאים. נקודת המפנה התבררה כחדה מדי עבור "פיתרון לבעיה" שכזה. הרמפיתקים ההודים נכחדו.

במזרח אפריקה המצב היה שונה. על פני שטח גדול ממזרח לאגם ויקטוריה, במשך מיליוני שנים, האקלים נשאר חם ושטוח יחסית, ללא תנודות גדולות. בתקופת הרמפיתקוס לא היו כאן יערות גשם רצופים (זכרו את שינויי האקלים שדחפו את ההמיניזציה), היערות נמתחו רק לאורך הנהרות, והשטחים הפתוחים נכבשו על ידי הסוואנות. אגמים רבים הוקפו בסבכי ביצות. היה מספיק מזון לצמחים ובעלי חיים. קרובי משפחתנו שרדו כאן.

כך מתאר אי.ק. איבנובה את גורלם של שתי קבוצות של רמאפיתקוס, ומסכם בביטחון:

אין ספק שהתנאים הטבעיים של תוכנית רחבה קבעו את מקום היווצרותו של האדם.

אך האם המצב האפריקאי לא היה טוב מדי מבחינת האבולוציה עבור הרמפיתקוס - כמו שכבר היה? אחרי הכל, האבולוציה היא תהליך טבעי, ותהליכים טבעיים, כאמור, אין להם יעדים, יש להם רק סיבות. אם הרמפיתקים היו מותאמים בצורה הטובה ביותר לטבע בו הם חיו, והטבע לא השתנה, הרי לרמפיתקים לא הייתה שום סיבה לשנות.

אבל היו סיבות כאלה. למרות העובדה שהסביבה הטבעית הכללית במזרח אפריקה הייתה אטרקטיבית מאוד, היא, לדברי אי ק 'איבנובה, כלל לא סיפקה לרמפיתקוס את אותו קיום שקט, אשר, למשל, מוביל את הקופים הגדולים הנוכחיים ביער הטרופי.

כמו כל דבר חישפע של אוכל? כן זה היה. אך היה גם שפע של "ציידים לאותו אוכל", כלומר מתחרים ואפילו ציידים עבור הציידים הללו, כולל הרמפיתקוס עצמם. לטורפים היה כאן הרבה מקום, והם נאלצו להגן על עצמם נגדם. ולגורילות או לשימפנזים מודרניים אין אויבים רציניים: הטורפים הנוראים ביותר של יערות הגשם של ימינו מסוכנים רק לצעירים מיצורי הטבע האדירים האלה.

הסוואנות, משכנם של הרמפיתקים, עשירות יותר בטורפים מסוכנים מאשר ביערות, ואבות אבותינו היו נחותים משמעותית מכוחם לקופים הגדולים של ימינו.

אבל זה לא מספיק. שיטפונות, הוריקנים ואסונות טבע אחרים היו נפוצים למדי במזרח אפריקה. הם אילצו את אבותינו לשנות את בתי הגידול הרגילים שלהם מדי פעם, ולא אפשרו להם, כמו שאומרים, להישאר יותר מדי זמן. בינתיים, מחוזות שכנים ואפילו, אפשר לומר, מיקרו-מחוזות, אזורים קטנים יחסית, כאן יכולים להיות שונים זה מזה בצורה חדה. היו גם יערות, סוואנות, אגמים וביצות.

קצת מ.כל הממצאים הידועים עד כה של ההומינידים העתיקים ביותר באפריקה קשורים למה שנקרא מערכת השבר המזרחי, השוכנת מזרחית לאגם ויקטוריה. שבר - באנגלית "קראק". בסוף המאה הקודמת כינה הגיאולוג האנגלי גרגורי עמקים צרים ברוחב של עשרות עשרות קילומטרים ובאורך של מאות קילומטרים, שנוצרו מתקלות בקרום כדור הארץ, בקעים - סדקים. המגוון הבולט של הטופוגרפיה סיפק מגוון תנאים באזורים שמסביב.

מנקודת מבט גיאולוגית, בשום פנים ואופן לא מקרי כי הרי געש רבים קשורים למערכת השבר המזרחי (רק גדולים - יותר משבעים), ובאותה תקופה מרבית הרי הגעש הללו התעוררו מעת לעת, כשהם מתרסקים על האוכלוסייה. מסביבתם.

רעידות אדמה אופייניות ללהקה זו.

כמו כל דבר חיבעמקים צרים איים על אבות אבותינו בגלל חסימות מפולות ומבול שיטפונות קשים.

נראה שמכלול הסכנות היה מספיק קשה. אך, לדעת מדענים רבים, יש לנו את כל הסיבות להיות אסירי תודה הן לרעידות אדמה והן לבה חמה, שהורסת את כל החיים בדרכם. נקודת מבט זו אוששה בתאריך הדיבור על תהליך ההמיניזציה על ידי הגיאולוג א. א. גריביאנטס. הוא מפנה את תשומת הלב לעובדה שבאפריקה, אירופה ואסיה קופים מאובנים נמצאים באזורים בהם התקיימה פעילות געשית אינטנסיבית באותה תקופה.

... הממצאים ... מתואמים בעיקר עם שתי החגורות הסייסמיות הגדולות בעולם: כל הממצאים האפריקאים - עם חגורת הסייסמה המזרח-אפריקאית, והשאר, למעט דרום סין, - עם הים התיכון-אינדונזי. אלה של דרום סין מתואמים עם החגורה הסייסמית של מערב האוקיאנוס השקט המערבי ... "Garibyants מסביר זאת בחיי הקופים ביערות במורדות ההרים, שם" הגעש יצר מעת לעת מצבים קריטיים, ואילץ שינויים באורח החיים שהיו תנאים מוקדמים להתקדמות.

הקופים, שגורשו מהשטחים הרגילים שלהם בהתפרצות הגעשית הבאה, נפלו לאזורים חדשים והפריעו לאיזון הביולוגי שכבר הוקם כאן. במאבק הקיום המואץ והבלתי נמנע, נאלצו הקופים לעבור מתזונה צמחית גרידא לכול-אוכל.

כדי להפוך לאדם, היה עלינו "להתגבר על קשיים", מכיוון שהברירה הטבעית משמשת כמנגנון האבולוציה, וכדי שהיא תעבור במהירות, נציגים של כל מיני בעלי חיים חייבים "לעבור בחינות" כדי לזכות לחיות מספיק זמן כדי הספיקו להשאיר צאצאים. החסרונות של התנאים כאן הופכים ליתרונות.

לכן, השילוב של תנאים טבעיים, שהצליחו להתפתחות, הפך את מזרח אפריקה לבית אבות האדם. ודווקא שם, לפני כחמישה מיליון שנה, הופיע יצור שהשתמש בכלים ונע על שתי רגליים.

מעניין לציין כי Garibyants בנאומו דיבר על החשוב יותר ממה שנחשב בדרך כלל, על חשיבות הוולקניזם להתפתחות כל החיים על פני כדור הארץ. הוא רואה קשר בין הסיסמיות החלשה של יבשת אוסטרליה לבין התפתחות האטה של ​​בעלי החיים ביבשת זו. לדעתו, העובדה כי החי האפריקאי נבדל על ידי המגוון המקסימלי של מינים והתפתחותם המהירה של רבים מהם קשורה לדרגה גבוהה של געש, ותהליכי בניית הרים באפריקה.

האקדמיה I. P. Gerasimov והדוקטור למדעים גיאוגרפיים A. A. Velichko מציינים התאמה מסוימת בין שינויים טבעיים לבין השלבים העיקריים של אנתרופוגנזה ופיתוח התרבות החומרית של החברה. עם שחר זה של הפליאוליתית - השלב הראשון של היווצרות האדם, לדעתם, מתאים לשלב ההתקררות ההדרגתית של האקלים ברוב כדור הארץ.

באותה אוסף "האדם הקדמון והסביבה הטבעית" מתפרסם נאום של DV Panfilov, המעלה השערה חדשה לגבי מקור המשפחה ההומינית, העומדת בסתירה לכל מה שהמדענים טענו או הציעו עד כה ( המדע נשאר מדע עד שקול כל השערה, מדעית בגישתה לבעיה, לא משנה עד כמה זה נראה מפוקפק במבט ראשון).

DV Panfilov רואה בבני אדם מספר מאפיינים חיצוניים ותכונות פיזיולוגיות, שלדעתו לא ניתן להסביר בשום דרך על סמך הרעיון שאבותינו חיו בסוואנות.

נראה לו שתנאי הסוואנות, שבהם לעיתים אין מספיק מים, בהם יש הרבה טורפים גדולים, שבהם כל היצורים החיים נרדפים על ידי אינספור המוני חרקים מוצצי דם, ועשבים קשוחים ושיחים קוצניים חותכים את העור. לא הובילו לכך שעור האדם הפך דק ושיער הגוף נעלם. להומינידים יש שמיעה וחוש ריח חלש, שבסוואנות צריך להיות חשיבות עליונה; הם מאופיינים באורח חיים בשעות היום, ובסוואנות השמש מכה במהלך היום וקשה להסתתר ממנה.

תְפוּקָה? אנשים מסוג מודרני הגיעו לסוואנות, שהכירו אש, שהיו בבעלותן כלי נשק אמינים, שבנו מגורים, יתר על כן, הם כבר הכירו כמה מכישורי החקלאות וגידול בעלי החיים. אבל מאיפה הם הגיעו, האנשים האלה? ואיפה, אם לא בסוואנות, התחולל המעבר מקוף לאדם?

על פי די.וי. פנפילוב, המשפחה ההומינית הוקמה על שפת הים החם, שם קופים מאורגנים מאוד, ואז בני אדם גדולים, אספו מזון במים רדודים, במיוחד בשפל. הנה הליכה אנכית שפותחה מעצמה - אחרת אבותינו פשוט נחנקו. קו השיער התברר כמזיק בבירור: כשהוא רטוב, הוא קירר את הגוף, וכשהוא מתייבש, הוא התכסה בקרום מלח. זה היה אז כי הברירה הטבעית ביטלה את הצמר.

כף הרגל המקושתת הרחבה נראית כאילו היא מותאמת בכוונה ללכת על חול רטוב, חצץ דק.

פנפילוב רואה הסתגלות לאורח החיים החופני והאמפיובי בפרטים רבים של מבנה גוף האדם, כולל התפתחות אף עם נחיריים כלפי מטה בבני אדם, כך שמים לא ייכנסו לדרכי הנשימה כשאתה טובל את הראש, ואילו בכל המודרני קופים, הנחיריים מופנים לצדדים או למעלה.

כמו כל דבר חיפנפילוב אומר: המגוון של סביבת החוף, שינויים מתמידים במזג האוויר ותנאי איסוף המזון כבר סיפקו עילה לשיפור מערכת העצבים ולסיבוך ההתנהגות. לעומת זאת, שביתות הצונאמי תרמו לבחירה טבעית המונית, שהאיצה את האבולוציה, שיצרה מוח "המסוגל לצפות סכנה, מנחש אותה בסביבות שונות, בכל שעה ביום, ומופשט תופעה זו מכל השאר, וזה רכוש המוח האנושי - היכולת להפשט ולחזות - הוא הבסיס להתנהגות חכמה ".

ההתפתחות על בסיס זה נמשכה עשרות מיליוני שנים. קבוצות נפרדות של הומינידים חוףיים (חוף ים) עלו לאורך נהרות היבשתיים, והסתגלו לתנאים המקומיים ויצרו ענפים אבולוציוניים רוחביים. לפי פנפילוב, "העקבות" של ענפים רוחביים כאלה מייצגים את עצמות אוסטרלופיתקוס ופיתקנתרופוס שנמצאו על ידי אנתרופולוגים. במילה אחת, השערה זו למעשה טוענת כי מי שנחשב לאבותינו הישירים הוא למעשה רק בזבוז של הדרך האבולוציונית של קוף החוף לאדם.

רק בעידן הרביעי, כאשר האוקיאנוס נסוג ורמתו ירדה, על פי נתונים פליאוגרפיים, ב 100 מטר ויותר, קבוצות רבות של הומינידים גבוהים יותר, שעד אז הגיעו לרמת הניאנדרטלים ובני האדם המודרניים, עזבו את החוף המוכר אזורים, שהשתנו כעת באופן דרמטי, והחלו לשלוט בעמקי נהרות ובקווי מים. הם כבר הצליחו ליצור מגורים, בגדים, אש לשלוט לבישול, ציד והגנה מפני חרקים מוצצי כנף.

אי אפשר להכחיש את התוכנית של פנפילוב לא חוצפה, לא ביושרה ולא בשיטתיות. אך יש לו חסרון משמעותי: עצמות מאובנות של יצורים החיים וגוססים בעיקר בשטח רצועת הגאות החופית כמעט בלתי אפשרי למצוא, הם לא יכלו לשרוד. מחבר ההשערה עצמו מצביע על חסרון זה של השערתו. זה נשאר ספקולטיבי בלבד. נראה לי שזה גם לא בסדר. ובכל זאת היה שווה לדבר על ההשערה של פנפילוב. קודם כל, מכיוון שבגרסה "לא סטנדרטית" כזו של האבולוציה שלנו, גם לתנאים הטבעיים מוקצה תפקיד משמעותי מאוד.

פודולני ר.ג.


יום ולילה - יום משם   צבע הים

כל המתכונים

© מקוקר: המתכונים הטובים ביותר.

מפת אתר

אנו ממליצים לך לקרוא:

בחירה ותפעול של יצרני לחם