ירקות ירוקים וצהובים

מקוקר: המתכונים הטובים ביותר על אכילה בריאה

ירקות ירוקים וצהוביםאפילו היפוקרטס האגדי החשיב צמחים רבים לא רק כמקור תזונה, אלא גם כתרופה טבעית, הנמדדת על ידי הטבע עצמו במינונים הדרושים לגוף. זה אושר על ידי החיים עצמם. ידוע כי עמים רבים בארצות אסיה, אפריקה, אמריקה, שבמזונם נעשה שימוש נרחב יותר בצמחי ירק, אינם מכירים השמנת יתר, טרשת עורקים, סוכרת ומחלות רבות אחרות הנפוצות בארצנו. יפן, עם יותר מ -180 סוגים של "תפריטי ירקות", היא בעלת תוחלת החיים הארוכה ביותר בעולם.

עם זאת, לא צריך להרחיק לכת כל כך כדי למצוא דוגמה; ניתן למצוא אותה בארצנו. תושבי דאגסטן ההרריים, המפורסמת בכבדיה הארוכים, אוכלים כל העת מגוון של צמחים ירוקים תרבותיים וגדלים בר - טריים בקיץ ומיובשים בחורף. אם מחשבים את הדיאטה של ​​בן מאה של דאגסטן, מתברר שהוא משתמש ב 500 גרם של צמחים כאלה ביום. האם זה לא אחד מסודות העובדה ש 86 מתוך אלף איש כאן מגיעים לגיל מאה?

תפקידם של ירקות במניעת משקל עודף הוא הכרחי, אשר קשור לנטייה מושרשת היטב בארצנו לצריכה מוגזמת של מזונות עתירי קלוריות בתנאים של ירידה בהדרגה בפעילות הגופנית, אשר משפיעה לרעה על חילוף החומרים, מחמירה מאוד את הבריאות, את עמידות הגוף. למחלות המפחיתות את ביצועי האדם. הכללת ירקות בתזונה הופכת אותו להרמוני יותר, משפר את העיכול, הטמעת מזון ומבטל אכילת יתר. יתר על כן, סוגים רבים של צמחי ירק הם כה ייחודיים בהרכבם הכימי וההשפעות המועילות שיש להם על גוף האדם, עד שההדרה של אפילו אחד מהם מהתזונה "סוגרת מחסן שלם" של עתודות ויטמינים ותרופות חיוניות לתזונה טובה. .

ירקות ירוקים וצהוביםהתוכן של ויטמינים, הורמונים ואנזימים או, כפי שהם מכונים לעתים קרובות, ביו-קטליסטים, כמו גם חומרים מינרליים וחריפים, הם שקובעים את הערך העיקרי של ירקות כמוצרי מזון, שכן מבחינת תכולת הקלוריות הם נחותים מרבים. מוצרים אחרים שמקורם צמחי ובעלי חיים.

אז, בממוצע, מבוגר צריך לקבל בין 2500 ל -4000 קק"ל ליום עם אוכל, בהתאם לעלויות האנרגיה, שנקבע בתורו על פי מידת הפעילות של אורח חייו ואופי העבודה. הערך הקלורי של 1 ק"ג טרי אפונה ירוקה, תירס מתוק ותפוחי אדמה הוא 750-940 קק"ל בלבד; אבטיח, מלון, כרוב, בצל, ירקות שורש (למעט צְנוֹן) - 300-500 קק"ל; מלפפון, עגבניה, פלפל, חצילים, תרד, חסה ודלעת - 150-270 קק"ל; אנרגיה תרמית 1 ק"ג בשר בקר ו של לחם הוא 2000 קק"ל, ושומן - 8800 קק"ל. בממוצע, מאמינים כי קילוגרם של ירקות מכיל 837-209 קג''י, בעוד שפוטנציאל האנרגיה של כמות דומה של בשר ושומן הוא 8400 ו -36 960 קג''י, בהתאמה.

ירקות ירוקים וצהוביםעם זאת, באוסף הקילוקוריות מיחידת שטח, גידולי הירקות אינם נחותים מדגנים. לדוגמא, חיטה נותנת בממוצע 1 מ"ר. מ 870, ועגבנייה 1254 קק"ל. אבל התברר שזה לא הדבר החשוב ביותר, מכיוון שבניתוח הסופי לא כל כך חשוב התשואה מבחינת תכולת הקלוריות, אלא התשואה של ויטמינים מ- 1 מ"ר גידולי ירקות.

ויטמינים הם קבוצה של תרכובות אורגניות הפעילות ביולוגית הכלולות במינונים קטנים מאוד ונחוצות לתפקוד תקין של הגוף. בניגוד לחומרים מזינים בסיסיים (חלבונים, שומנים, פחמימות, מלחים מינרליים), ויטמינים אינם מקורות אנרגיה וחומרים פלסטיים. הם נחוצים כמרכיבים חיוניים של חילוף החומרים. ירקות הם המקור העיקרי לוויטמינים.בגוף האדם, ויטמינים הם זרזים לתגובות ביוכימיות ומווסתים תהליכים פיזיולוגיים בסיסיים, מטבוליזם, גדילה, רבייה. בשל ויטמינים, ירקות תורמים גם לשימוש רציונלי יותר בחלבון בתהליך תזונת האדם.

בהקשר זה, בשנים האחרונות במדינות רבות בעולם ירקות הופכים לחשובים יותר ויותר. תשומת לב מיוחדת מוקדשת לייצור ולצריכה של קבוצת ירקות שלמה, המאוחדת תחת השם הכללי המותנה ירקות-צהובים (או ירוקים-צהובים), שקיבלה מהצבע האופייני של איברי הייצור (עלים, פירות, שורש). יבולים וכו '). מאיזו קבוצה זו של צמחי ירק משכה תשומת לב רבה, ולא רק מגדלי ירקות, אלא גם רופאים? למשל, ביפן, צריכת ירקות ירוקים-צהובים נשלטת לא רק על ידי משרד החקלאות, אלא גם על ידי משרד הבריאות. זה נובע בעיקר מכך שבמדינות המפותחות ביותר בעולם ירקות אלו הופכים לחשובים יותר ויותר בקשר לגישה חדשה לבעיית בריאות הציבור, שמטרתה העיקרית אינה טיפול, אלא מניעת מחלות, ו הגדלת עמידות המערכת החיסונית של גוף האדם.

לכן בוצעו מחקרים מדעיים רבים שתוצאותיהם הוכיחו בבירור את תפקידה הבולט של הקבוצה הצהובה-ירוקה במניעת מחלות שונות וברמת יעילות גבוהה בהרבה מהצפוי ואפשר להשיג באמצעות תרופות מסונתזות. על ידי התעשייה הכימית, וגם אז כשהאחרונים חסרי אונים.

ירקות ירוקים וצהוביםמה הסיבה להשפעה של ירקות צהובים-ירוקים על מערכת החיסון של גוף האדם? קודם כל, עם תכולה גבוהה של פרוביטמין A "גולמי" או "טרי" - בטא קרוטן. כפי שהתברר, תפקידיו של ויטמין A רחבים בהרבה ממה שהיה מקובל להניח ועל כך ידועים לחוגים רחבים של האוכלוסייה: השפעה מועילה על תהליכי הגדילה של הגוף, הראייה האנושית, מצבו הגופני של העור. , שיער וכו '.

סדרה שלמה של עבודות מחקר הראו כי מחסור בוויטמין A מוביל להפחתת עמידות כנגד מחלות זיהומיות. בקשר ל- A-avitaminosis, רופאים רבים מכניסים גם היווצרות אבנים בשלפוחית ​​השתן, המרה, דלקת קיבה וזיהומים במערכת העיכול, הריאות ומספר מחלות. בדיוק כך קרה, למרבה הצער, וזו אחת הצרות של האנושות, שהתכונות האופייניות של כל ויטמין ותפקידו בגוף עדיין נשפטות, בעיקר על בסיס אותן הפרעות גלויות הנגרמות על ידי היעדר או חוסר של ויטמין זה במזון. יתר על כן, עם מחסור בוויטמין A במזון, אין סימפטומים עזים כל כך של המחלה כמו בהיעדר ויטמין C (צפדינה), D (רככת), B1 (beriberi). מחסורו משפיע בהדרגה על המצב הכללי של תפקודי המגן של גוף האדם, ועם מחסור כרוני הוא מוביל לתוצאות שליליות הרבה יותר. ולהיפך, צריכתו הסדירה לגוף האדם ב"צורה טרייה "מגייסת באופן מקסימלי את מערכת החיסון של גוף האדם, שהופכת לחסנה גם למחלות קשות מאוד, שהרפואה המודרנית עדיין אינה יעילה נגדן.

אילו ירקות שייכים לקבוצה הירוקה-צהובה? הקריטריון העיקרי להכללת ירקות בקבוצה זו הוא תכולת הבטא-קרוטן של כ- 600 מיקרוגרם (0.6 מ"ג%) לכל 100 גרם חומר גלם. עם זאת, ישנם יוצאים מן הכלל. לכן, לגבי פלפלי עגבניות וירקות, הנצרכים בכמויות משמעותיות, סוג זה של "פס גובה" יורד ל -300-400 מיקרוגרם (0.3-0.4 מ"ג%) לכל 100 גרם חומר גלם.

ירקות ירוקים וצהוביםמוביל ידוע בקרב ירקות ירוקים-צהובים הוא גזר כתום (קרוטן), המכיל בממוצע 4.0-7.0 מ"ג% ל 100 גרם בטא-קרוטן ביחס לחומר הגלם, ובחלק מהגזרים המיוחדים תכולת הקרוטן מגיעה ל -20 -37 מ"ג%. יש הרבה בטא קרוטן בחלק מזני הדלעת, אך, כפי שהתברר, המקורות החשובים ביותר לפרוביטמין A הם ירקות עליים, ירוקים וג'ינג'ר, כמו גם כמה צמחים לא מסורתיים לתזונה, כגון גידולי נוי של פרילה ו חַרצִית... ואכן, מבחינת תכולת בטא קרוטן (8.7 מ"ג%), עלי הפרילה אינם נחותים אפילו מהגזר. צמחי ירק רבים אחרים חדשים בארצנו עשירים גם בקרוטן.

ירקות מקבוצת הירוק-צהוב, שכמותם המומלצת בצריכה יומית צריכה להיות לפחות 100 גרם, שכן המקורות היקרים ביותר לבטא-קרוטן צריכים למצוא את מקומם הקבוע בגינתנו ובשולחן המטבח שלנו. המפתח לכך הוא שלנו אריכות ימים פעילה.

בונין מ.ס.


מקורם המרפא של צמחים   שתיית תה מאצ'ה יפני מפחיתה חרדה

כל המתכונים

© מקוקר: המתכונים הטובים ביותר.

מפת אתר

אנו ממליצים לך לקרוא:

בחירה ותפעול של יצרני לחם