מאכלים לאומיים של אוזבקיסטן

מקוקר: המתכונים הטובים ביותר על נסיעות ותיירות

מאכלים לאומיים של אוזבקיסטןמי לא אוהב כלי בישול חדשים? בחיי היומיום של עמי אוזבקיסטן ומרכז אסיה, רכישת מאכלים חדשים היא מנהג שלם, אפילו תנאי, למשל, טקס חתונה. כשנותנים ילדה בנישואין, קרובי משפחתה מביאים מתנה אחרת יום-יומיים לפני החתונה כלים קרמיים: חצי תריסר קערות, כוסות, כמה כלים לפילאף, שתיים או שלוש קומקומים. כמובן שהמנות צריכות להיות לא רק נוחות, אלא גם, כמו בגדים או מוזיקה, יפות, כך שחג הנשמה מוטבע לאורך זמן.

מאכלים לאומיים של אוזבקיסטןהכנת מאכלים יפים היא אחריות גדולה. בדרך כלל כמה בעלי מלאכה שיודעים את סודות ייצור הקרמיקה תופסים את העבודה. ושורשיהם חוזרים לימי קדם. כמו בעבר, אדון פולק מודרני עובד על גלגל חרס, מעצב את הכלים, מייבש אותם, טוחן אותם, ואז מייבש אותם שוב, מחזק אותם בחימר מיוחד ורק לאחר שסיים לצבוע אותם. העבודה המעניינת ביותר היא כמובן ציור. מה הקישוט? סִגְנוֹן? דפוסים? לאזורים שונים באוזבקיסטן יש סגנון משלהם, זה התפתח במשך מאות שנים, אם כי העקרונות האמנותיים זהים, לאומיים. לדוגמא, בוכרה וג'ידובאן אינם דומים לסמרקנד, אך הקרמיקה של טשקנט, שחריסאבז וכו 'נבדלת מכולן.

מאכלים לאומיים של אוזבקיסטןהמסורות של הקרמיקה בטשקנט הן עדכניות, הן התפתחו ממגוון רחב של מגמות בתחילת העבר ובמאותינו. ועדיין, באופיו, הוא קרוב לקרמיקה הירוקה-צהובה ההמונית של עמק זרבשן, ובשיטה ספציפית משלו לציפוי כפול של כלים: תחילה עם זיגוג אדום, ואז לבן. הרקע הלבן הזה נשרט לבסיס האדום של התבנית, והמנה מתחילה לשחק, בשידור חי.

מאכלים לאומיים של אוזבקיסטןהמנות המסורתיות של קרמיקה טשקנט מעוטרת בשושנים אדומות על גבעולים ירוקים בהירים היו עליזות ביותר. בדרך כלל שני ענפי הוורדים וגם הגבעולים משתלבים היטב בצד החיצוני השקוף למדי של הקערה הלבנה. קישוט צבעוני נפוץ על פריטי קרמיקה רבים. ראוי לציין מנות עם קומפוזיציות מעגליות כביכול. הצומת המרכזי של שמונה עיגולים לנגד עינינו מובנה בצורות שונות של עלי כותרת אליפסה גיאומטרית. לרוזדות העגולות הללו מתאר כפול. הם בולטים בבירור על רקע, מכוסים בפסים בהירים של זיגוג צהוב-ירוק וחום ומלאים בדמויות נוי קטנות הדומות לעלי כותנה מגולפים, וקטנים יותר - פרחי חמניות.

מאכלים לאומיים של אוזבקיסטןאם נדמיין שלערים יש צבע, אז אפור-צהוב-חום שורר בצבע בוכרה. זה מוסבר באינספור מבני אדובי וגוונים חומים אפורים של מונומנטים עתיקים. בקיץ העיר מוצפת בשמש חסרת רחמים ומאובקת באבק שנשבה על ידי הרוחות מהמדבר הסמוך. אולי בגלל זה הצבע הירוק העסיסי נעים במיוחד לעין בבוכרה. לא בכדי מכה בזאר מיד כלים מכוסים בזיגוג ירוק מבריק. טפטפות זיגוג חופשיות או מתעבות בירוק כהה-אזמרגד, ואז שוכבות בשכבה דקה, שקופה בצבע ירוק בהיר בהיר של עשב אביב. את המשחק הציורי של זיגוג ירוק מקצה קישוט לא מסובך בדרך כלל: שניים או שלושה קווים גלי לאורך קצה המנה, עיגול גלי או שושנה פשוטה במרכזו. כלים עם ירוק, ולעיתים עם צבע כתם צהוב-ירוק, נמצאו בבוכרה (תוצרת גידובאן) עוד מימי קדם, החל מהמאה ה -9.

מאכלים לאומיים של אוזבקיסטןלקרמיקה של דרום אוזבקיסטן אופי שונה, שבציור מורגשת החום הדרומי עצמו. מרכז המלאכה העממית היא העיר שחריסאבז, המתורגמת כעיר הירק. הקרמיקה של שחריסאבז אדומה-אדומה, בוערת, בין השאר בגלל החימר הברזלי שנכרה בהרים הסמוכים.כיצד נבנית ערכת הצבעים של הקרמיקה המקומית? המאסטר מחיל נקודה אדומה, ליד צהוב דבש, ואז שוב פס אדום, ואז שולי חום צר, שוב נקודה אדומה, ולידו מנה דלה של לבן קר - כל הטווח הצבעוני בכוונה. בנוי כך שיעבה את האפקט של הטון האדמדם הראשי וכדי שהמנה תישרף כמו שמש הצהריים החמה.

מאכלים לאומיים של אוזבקיסטןדפוס הקרמיקה של Shhhrisabz נקבע זה מכבר, הוא נוצר על ידי שלושה או ארבעה אלמנטים, לעתים קרובות משתמשים במניע המכונה "עין שור" - זה כאשר כל עיגול מורכב ממרכז אדום-אדום ושפה צהובה או חומה. לפעמים משולבים שני עיגולים כאלה עם שני צבעונים, לפעמים עם פרחים הדומים לקמומיל.

קרמיקה של ערי חורזים - גוונים כחולים, טורקיז ולבן, זה קשור לאדריכלות, כל האמנות הדקורטיבית והיישומית.

מאכלים לאומיים של אוזבקיסטןבדרך כלל, למנות חורזמים מזוגגות יש שילובי צבעים זהים, אותו סגנון ציור כמו על המג'וליקה של בנייני חיוה, אותם מוטיבים ודוגמניות נוי כמו על דלתות העץ והגולף של עמודי הבניינים. קערות חורזים, נוצצות עם משחק דפוסים כחולים, כחולים ולבנים, דומות לפעמים לכיפות של מאוזוליאומים, מרופדות במג'וליקה כחולה-כחולה מעוצבת. חורזים הוא האזור היחיד באוזבקיסטן בו לא מכינים מנות שטוחות. הן הכלים והן הקערות מוחלפים בבאדיה - צלחת עומק על מעמד שטוח ועגול. באדיה משמשת גם כמנה, גם קערה וגם אגרטל.

אין שום פאר, שום "עודפים" בקרמיקה של חורזים. כל האלמנטים לקוניים ומוצדקים בהחלט, דמויות הדפוס אומתו במשך מאות שנים; משובצים בפרטים קטנים, הם יוצרים עושר מרשים של מקצבי נוי.

פ 'רדקין


בוגוליובובו   זאגרב (דוח תמונות)

כל המתכונים

© מקוקר: המתכונים הטובים ביותר.

מפת האתר

אנו ממליצים לך לקרוא:

בחירה ותפעול של יצרני לחם