איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיות

מקוקר: המתכונים הטובים ביותר על מטבח ואוכל

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותכאשר מזמינים את האורחים לחגיגה משפחתית או לערב חגיגי אחר, כל מארחת שואפת לארגן טוב יותר את קבלת הפנים. כיצד לערוך תפריט נכון, לסדר שולחן, לארגן אורחים - שאלות אלו ואחרות עולות לפניה. הנושא של כל ערב קובע את המוזרויות בארגונו ובהתנהלותו. יום הולדת, חתונה, יום נישואין, קבלת פנים מאורחים מעיר אחרת, ערב ראש השנה - כל הערבים החגיגיים הללו ואחרים נבדלים זה מזה, אך יש הרבה מן המשותף בארגון האחזקה שלהם. עקרונות אוסף התפריטים, בחירתם והצבתם של מכשירים בעת עריכת השולחן, רצף הגשת הכלים וניקוי הכלים נשארים זהים בעצם בכל ערב חגיגי. הם נבדלים רק בעיצוב הנושא של החדר והשולחן.

אוסף תפריטים

בעת עריכת התפריט, ראשית כל, לוקחים בחשבון את זמינות המוצרים וטעמם של האורחים המוזמנים. לכן, התפריט כולל מגוון מוצרים, שיטות שונות לטיפול בחום משמשות לבישול, כך שכל אחד מהאורחים יכול לבחור מנה לפי רצונו. יש צורך לספק שניים או שלושה חטיפים מדגים ובשר, סלט אחד או שניים, חטיפים מירקות, גבינה, חמאה, מתאבן חם, מנה עיקרית אחת או שתיים (דגים ובשר), מנות מתוקות, שתייה חמה או קרה.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותמנות רבות הן עונתיות ובעלות חיי מדף מוגבלות. לכן, בקיץ לא מומלץ לבשל בשר, סלטי דגים לבושים במיונז או שמנת חמוצה, ג'לי, פייטים, ג'לי. מזונות אלה מתקלקלים במהירות ועלולים לגרום להרעלת מזון. באביב ובקיץ, כשיש ירקות טריים, לא מומלץ לכלול בתפריט חמוצים, פטריות מוחמצות ומומלחות.

יש לקחת בחשבון מסורות לאומיות בהכנת התפריט והגדרת השולחן. צריך לזכור שלוקח הרבה זמן להכין ולקשט מנות אישיות. לכן, על מנת להספיק להכין את השולחן לבוא האורחים, יש לכלול בתפריט לא רק מורכבים (הכנה וקישוט גוזלים זמן), אלא גם מנות פשוטות (דגים, גסטרונומיה בשרית, גבינה וכו '). .).

ככל שמבחר החטיפים הקרים והמנות השונות רחב יותר, כך יש לספק משקל של מנה אחת לאורח אחד. לכן, במבחר דגים או בשר, הכוללים 4-5 שמות של מוצרים שונים, המסה מסוג אחד היא 15-20 גרם, ותפוקת המנה היא 60-100 גרם. תפוקת סלטים, חטיפים מ ירקות מחושבים על 75-100 גרם לאדם, והמשקל הכולל של כל החטיפים צריך להיות 400-500 גרם לאורח. אם התפריט כולל מתאבן חם (75-100 גרם), מנה שנייה אחת או שתיים (200-300 גרם), מנה מתוקה (75-100 גרם), לחם (200 גרם), אז המסה הכוללת של המנות המוגשות ערב חגיגי צריך להיות בערך 1000-1200 גרם לאדם. בבחירת מבחר מנות לערב חגיגי, השילוב של מוצרים מסוימים עם אחרים נלקח בחשבון. עליהם להשלים זה את זה. אם מבחר המתאבנים הקרים מגוון, אך יש יותר מנות דגים, אז מומלץ להמליץ ​​על מנות בשר ועוף לשנייה. אם יש מעט חטיפי דגים בתפריט, אך בשרים שוררים, אז עבור השני תוכלו להמליץ ​​על דג מבושל, מטוגן או אפוי.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותככלל, מנות ראשונות אינן מומלצות לארוחת ערב חגיגית, אך אם זה עולה בקנה אחד עם ארוחת הצהריים, תוכלו להציע דגים או מרק בשר, שיעורר תיאבון.

לקינוח אחרי מנות בשריות מטוגנות, תוכלו להגיש קומפוטים, גלידה, פירות יער בסירופ ומנות מתוקות אחרות. אחרי מנות עופות ודגים, עדיף להציע מנות מתוקות חמות: שרלוט, תפוחים בבצק, תפוחים אפויים, פודינגים.

שקול דוגמה למבחר מנות לערב חגיגי:

ערב ראש השנה האזרחית

דגים מגוונים (קוויאר, ריסוס, סלמון צ'אם, הרינג, דג מבושל)

בשר מגוון (בשר מטוגן, בשר חזיר, עופות מטוגנים, פטה, צמחיות או עופות גלנטין, נקניק)

סלט הון או סלט ירקות בשרי (כרוב לבן עם מיונז או סלט סלק, או סלט פלפלים וכו ')
עגבניות או מלפפונים טריים קופסאות שימורים פירות מלפפונים חמוצים או פטריות

חמאה

מתאבן חם (דג בבצק או פטריות בשמנת חמוצה, או כריכים חמים (tartinki)

המנה השנייה של בשר או עוף (לנגה או סטייק, או קציצות חזיר, או פילה עופות)

לחם שיפון, חיטה

תפוחים, אגסים, ענבים

גלידה

עוגה

קפה שחור

מים מינרלים

ערב חתונה בסתיו

דגים מגוונים (קוויאר, דגים משומרים, מוצרים מומלחים קלות או באליק)

דג ממולא או ממולא או מטוגן טרי (קרפיון, קרפיון קרוסיאן)

בשר מגוון (בשר מטוגן, פטה, נקניק, עופות מטוגנים, עופות גלנטין)

בשר מרופד (עופות)

סלט דגים

סלט ירקות

סלט פירות

ירקות טריים (עגבניות, מלפפונים, צנון אדום)

חטיף ירקות (חצילים, קורט, עגבנייה וכו ')
גבינה

חמאה

מתאבן חם (דג בבצק או נקניק ביתי מטוגן, מטוגן או כבד מטוגן, או קציצות מטוגנות)

מנות שניות (בשר מטוגן או תבשיל במנות, קציצות עופות)

לחם שיפון, חיטה

פרי בסירופ

תפוחים, אגסים, שזיפים, ענבים או תפוחים, אבטיח

אייס קפה

מינרלים, מי פירות

ערכת שולחן

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותפריטי השולחן, פריטי קישוט לשולחן, מפות, כלים, סכו"ם, מפיות. עליו לעמוד בדרישות האסתטיות ולספק נוחות בתקשורת בין האורחים במהלך הארוחות.

כאשר מתחילים להניח את השולחן, קודם כל, קבעו את צורתו, אורכו, שתלויים במספר האורחים המוזמנים, בצורת החדר, בגודל הרהיטים. אם מספר האורחים אינו עולה על 20-24 אנשים והחדר מלבני, מותקן שולחן ישר אחד שמציב את האורחים משני הצדדים. במקרים בהם שולחנות מונחים על המרפסת, בגן ומספר האורחים הוא יותר מ -24 אנשים, השולחנות מוצבים בשורה אחת וביניהם, דרך 15-20 מקומות, ניתן מרחק של 0.4-0.5 מ ' למעברים.

אורכו הכולל של הטבלה מחושב על סמך מספר האורחים שמתוכננים להציב בצד אחד שלה. לאדם אחד מוגש אורך שולחן של 0.7 מ 'להגשה, ו -1.8 מ' לימי נישואין, נשואים טריים. ניתן לארגן שולחנות בצורת האותיות "T" (עבור 26-36 אנשים), "P" (עבור 36 -60 איש), "ש" (עד 100 איש). לדעת את מספר האורחים, לבחור את צורת השולחן המשותף, אתה יכול לקבוע בקלות את מספר השולחנות הנדרש כדי לקבל את ממדי השולחן המשותף. לדוגמא, שלושה שולחנות הזזה של 3 מ 'כל אחד יכולים להיות מורכבים באופן הבא: שולחן משותף אחד ל-24-26 אנשים, עם אורחים משני הצדדים או שולחנות המונחים בצורת האות "T" (שני שולחנות מונחים בשורה אחת 5-6 מ 'לאירוח 16-17 אנשים ואחד - לרוחב גיבורי היום, ל7-8 אנשים).

השולחן, שבו יש מקומות לגיבורי היום, מארחים, נשואים טריים, אורחי כבוד, נקרא העיקרי. המושבים הממוקמים במרכז השולחן הזה נחשבים למכובדים ביותר. על מנת שאורחי הכבוד יהיו תמיד במרכז השולחן, מספר המושבים בצד אחד ובצד השני שלהם חייב להיות שווה. לכן, אם יש רק גיבור אחד של היום, אז מספר המושבים בשולחן הראשי יהיה אי זוגי (5, 7, 9), אך אם ישנם שני גיבורי היום (נישואים טריים, חתונה זהב, כסף), אז מספר המושבים יהיה שווה (6, 8, 10). במקרה שהשולחן המשותף נקבע בשורה אחת, אז גם המקומות במרכז השולחן בצד אחד והשני יהיו מכובדים, אך המקום שמול דלת הכניסה נחשב לטוב ביותר, ואם הוא נמצא בצד החדר, ואז בצד הפונה לחלונות.

לאחר שקבענו את מספר המושבים ליד השולחנות, הכסאות מוצבים במרחק של 0.4 מ 'מקצהם כך שיהיה מעבר נוח להכנת שולחן.

שולחנות מכוסים במפות לבנות או צבעוניות, תלוי בנושא הערב. מפות לבנות מומלצות לשולחן חתונה, מפות ירוקות ולבנות לסילבסטר, שמנת עם גוון זהוב לחתונת זהב. כאשר משתמשים במפות צבעוניות, יש לזכור כי צבעי ורוד, כחול, ירוק בהיר תורמים יותר ליצירת מצב רוח עליז עליז, יוצרים רושם של קלילות, חן, וצבעים סגולים, אדומים בשילוב עם צהוב, זהוב נתפסים כחגיגית.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותהמפה מונחת כך שהקיפול המוחלק עובר במרכז אורך השולחן ואינו תלוי בצדדים מתחת למושבי הכיסאות. לאחר מכן, השולחן מעוטר בפרחים, המונחים באגרטלים נמוכים, מפוזרים באופן שווה לאורך קו מרכזו. ניתן להניח פרחים על המפה לאורך השולחן כולו בצורת זר, או להניח אגרטל פרחים נמוך במרכז, וניתן להניח צמחייה מימין ומשמאל, כנגדם ניתן להניח ורדים, ציפורנים או צבעונים מונח על פני השולחן כולו. יש צורך לקשט את השולחן תוך התחשבות במסורות מבוססות. פרחים לבנים או אדומים (ורדים, ציפורנים) משמשים לעתים קרובות יותר על שולחן החתונה. בחגים ב -7 בנובמבר השולחן מעוטר בציפורניים אדומות, ב -9 במאי - ציפורנים אדומות וצבעונים, ב -1 במאי - עם פרחי אביב. ליום ההולדת, ב- 8 במרץ, מונחים על השולחן הפרחים האהובים על גיבורי האירוע.

בחג השנה החדשה, קישוטי עץ חג המולד, קונוסים, ענפי אשוח משמשים בעיצוב החדר לקבלת האורחים והשולחן.

אם האורחים הביאו פרחים, לא מומלץ להניח אותם מיד על השולחן, כדי לא להפר את הסימטריה וההרמוניה של העיצוב. במקרים כאלה, יש צורך לספק כלים ומקום בו ניתן להניח אותם על השולחן או לידו.

כלים וכלים מונחים על השולחן באופן הבא. מול מושב הכיסא של כל אורח, הניחו צלחת חטיפים (קוטר 200 מ"מ) או צלחת למנה שנייה (קוטר 240 מ"מ) ועליה צלחת לחטיפים. מבחר הצלחות נקבע על פי מספר המתאבנים החמים והקרים והמנות העיקריות בתפריט. משמאל לצלחת הניחו את המזלגות עם החודים למעלה, ימינה - סכינים עם הלהב אל הצלחת, ואם אתם מתכננים להגיש את המנות הראשונות, הניחו כף בצד ימין. מספר הסכינים והמזלגות תלוי במגוון החטיפים הקרים והמנות העיקריות. כללי הנימוס להכללת מספר סוגים של חטיפים מספקים אספקה ​​של שני זוגות מכשירים לחטיפים. זוג אחד הוא סכין ומזלג לחטיף דגים (הרינג, דג מלוח, שימורים וכו ') והשני הוא לחטיף בשר.

למנות השנייה מניחים סכו"ם על השולחן: סכין ומזלגות מיוחדים לדגים (מטוגנים, מבושלים, אפויים) וסכין שולחן ומזלג ל כלים בשריים, עופות, ירקות.

אם מסופקים מספר מכשירים להגשה, הם ממוקמים ברצף הבא - בצד ימין עם להב לצלחת הם מניחים סכינים: שולחן (קרוב יותר לצלחת), ואז מכשיר מיוחד למנות דגים ובקצה - סכין לחטיפים. מימין, באותו סדר, שימו מזלג שולחן, מיוחד לדגים ואז לחטיפים. בהגשה ניתן להחליף סכין ומזלג מיוחדים לדגים בשני מזלגות שולחן, ולהניח אותם באותו מקום כמו דגים. בדרך כלל בבית, כאשר מגישים שולחן חגיגי, משתמשים בשני סכינים ושני מזלגות או סכין אחת ומזלג אחד, ומחליפים אותם לפני הגשת המנות השנייה.

משמאל, מאחורי המזלגות, במרחק של 5-10 ס"מ מקצה השולחן, הניחו צלחת לחם (פאי, קוטר 175 מ"מ) או מפיות נייר או פשתן.

מאחורי הצלחת לחטיפים או מול קצה הסכין בכיוון מימין לשמאל ממוקמות הכלים למשקאות: ניתן לבחור את מספר הכוסות לכל אורח בהתאם למגוון היינות והמשקאות האחרים. ככלל, מספר המשקפיים מוגבל לשני שמות. עריכת השולחן מספקת כוס כאלמנט חובה. מפיות פשתן, המונחות על צלחות חטיפים, משלימות את עיצוב השולחן. צריך לקפל אותם יפה וכדי שיהיה נוח להשתמש בהם.צורות הקיפול הפשוטות ביותר משמשות להגשת ארוחות ערב, והמורכבות משמשות לשולחנות חגיגיים.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותכשמקשטים שולחנות לאומיים ניתן לכלול מאכלים לאומיים בסידור השולחן: קערות אדמה, סירים, קנקנים, קערות חרסינה ופאינס, חתלתולים, צלחות בצורות שונות, כלים צבועים לממתקים מזרחיים, פירות.

מפגש עם האורחים

אמנות קבלת האורחים קשורה ליכולת להתכונן לפגישה שלהם. יש צורך לערוך רשימת אורחים, לדאוג להזמנתם מראש, לקבוע את תחילת ארוחת הבוקר, הצהריים או הערב. זה מראה את האלמנטים של כללי הנימוס. אחד הכללים הללו הוא דייקנות. בזמן הקבוע, המארחת צריכה להיות מוכנה לקבל אורחים.

על האורחים להגיע 20-30 דקות לפני תחילת הערב. הם פוגשים על ידי המארחת או בעל הבית. כדאי לחשוב מה לעשות עם האורחים לקראת תחילת החגיגה. עדיף שהמארחים יתכננו מראש את התוכנית לארגון מנוחת האורחים בתחילת הערב ולמשך כל תקופת ההחזקה שלה. יש להקצות מקום בו האורחים יכולים לשוחח, בדרך כלל ליד שולחן נמוך. כאן מניחים מי מינרלים ופירות. תוכלו גם להציע קוקטיילים מרעננים קלים.

לפני תחילת הפגישה, עליכם להכין תוכנית להושיב אורחים בשולחן. אם המארחים רוצים לשים לב במיוחד לאחד האורחים, הם יכולים להציע לו מקום בראש השולחן. מושבים בקצות השולחן נחשבים לפחות נוחים, ולכן לא מומלץ להציע אותם לאורח, במיוחד לאישה. על מנת שהאורחים לא ישתעממו ונוצרה אווירה של ידידות ומצב רוח טוב בשולחן, כאשר יושבים אורחים, יש צורך לקחת בחשבון את המוזרויות של אופיים ומזג. אורחים שיודעים לנהל שיחה מעניינת, רצוי לשבת עם שתיקה, אבל שיודעים להקשיב לאחרים. עם זאת, כל אחד מהנוכחים בערב צריך לזכור שללא קשר למאפיינים האישיים של הדמות, יש צורך לקיים שיחה, ובמיוחד עם אותם אורחים שיושבים בקרבת מקום. גם אם אתה נסער או טרוד במשהו, אינך יכול להראות את מצב הרוח הרע שלך.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותתפקיד חשוב בשמירה על השיחה ליד השולחן מוקצה למארחת ולמארחת, שצריכה להדריך אותה, לשתף את כל הנוכחים בה ולעזור לאורחים לדבר זה עם זה בנושאים שמעניינים את כולם. לפעמים תפקיד זה מוקצה לאחד האורחים המוזמנים, המוכר היטב למארחים. הוא אמון על הובלת הערב בשולחן, הכנת טוסטים או מתן הרצפה לאורחים אחרים. לאורחים יהיו זיכרונות טובים מהפגישה אם הייתה להם הזדמנות לפגוש אנשים מעניינים ולבלות עם שיחה משמעותית.

בשעה שנקבעה, המארחת והמארחת מזמינה את האורחים לשולחן. (אתה יכול לחכות לא יותר מ -15 דקות למאחרת). לא מומלץ להשאיר את האורחים בהמתנה מכיוון שהוא עשוי לגרום לאורחים להתרשם שהמארח מעדיף אורח מאוחר. כשכולם התיישבו לשולחן ואורח מאוחר הופיע, המארחת לא צריכה לקום ממקומה ולגלות מדוע האורח איחר. הוא עצמו צריך להתקרב למארחת, לברך אותה, להתנצל על האיחור ולציין היכן הוא יכול לשבת לשולחן.

הגשת אוכל ושתייה

את השולחן החגיגי מכינים לבוא האורחים. עליו מראש, 20-30 דקות לפני ההתחלה, בנוסף להגשת פריטים, מוצגים חטיפים קרים, לחם, שתייה קלה. המנות להגשה על השולחן נבחרות תוך התחשבות בסוג המנה ומופצות לאורך השולחן. בדרך כלל 4-6 מנות מוגשות במנה אחת. המנות מוצבות תוך שמירה על הכללים הבאים: הכלים הגבוהים ביותר, בקבוקי משקאות ומנות בקוטר גדול ממוקמים לאורך קו המרכז: במרחק של 1/3 מקו המרכזי של השולחן, חטיפים מונחים בשפל , לא צלחת רחבה, עגולה או אליפסה, מכשירים לתבלינים (מלח, פלפל), סירות רוטב.

בקבוקים עם מים מינרליים ופירות מונחים בצד אחד של השולחן לצד צלחות אישיות ללחם (פשטידות).לא מומלץ להכניס בירה לתפריט ולהגיש אותו על השולחן החגיגי. חריג מותר כאשר סרטנים מבושלים כלולים בתפריט. במקרה זה, הבירה מוגשת לאחר הגשת הסרטנים. הלחם נחתך לשניים לאורך, ואז כל חצי נחתך לחתיכות, הכיכר נחתכת לרוחב. לא מומלץ לחתוך את הלחם לחתיכות גדולות עבות; עובי החלקים צריך להיות 7-10 מ"מ. לרוב שמים על צלחת פאי 2-3 פרוסות שיפון (שחור) ו 2-3 פרוסות לחם (לבן). לחם לבן מונח על הצלחת משמאל, ושחור - מצד ימין עם הקרום העליון לקצות הצלחת.

אפשר לשים אגרטלי פירות מראש על השולחן, אך עדיף להגיש פירות בסוף לקינוח לפני שתייה חמה. במקרה זה, רצף הגשת המנות לא ישבש.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותעל כל מנה צריך לשים מכשיר להעברת כלים לצלחות. ניתן להגיש כמה חטיפים שנייה לאחר שהמקום פנוי. אוכל מתחיל בדרך כלל עם חטיפי דגים, ירקות טבעיים טריים, ואז סלטים, חטיפי בשר וירקות, גבינה. אי אפשר לקצץ בכיסוי השולחן, להסיר את האגרטלים עם פרחים בגלל העובדה שכל החטיפים לא נכנסים לשולחן. רצף הגשת המנות השנייה זהה לחטיפים קרים (דגים, בשר, מנות ירקות). זה מקדם הטמעה טובה יותר של המזון ומבטיח שמירה על הרמוניה בטעם במהלך הארוחות.

יש להגיש אוכל על השולחן, אם אפשר, בכל חלקי השולחן בו זמנית, אך עליכם להתחיל עם אורחי הכבוד שיושבים לשולחן המרכזי. כדי לזרז את ההגשה במטבח, יש להכין מלאי כלים נקיים, מכשירים להגשת חטיפים חמים, מנות שניות, שתייה חמה.

יש להגיש בצד שמאל את כל המנות המוגשות במנה משותפת. להעברת חטיפים או מנות על השולחן, המנות איתן מובאות לצלחת, ולא מוגשות עם הצלחת למנה. לפעמים מנות שניות מונחות בצלחות מחוממות במטבח. במקרה זה, הם מוגשים לאורח היושב ליד השולחן בצד ימין.

בעת הגשת צלחת, יש לזכור כי האגודל צריך להיות מאחורי קצהו; אסור לך לקחת אותו בשולי הכוסות, הכוסות והכוסות. מכשירי החשמל מוגשים באמצעות אחיזתם בידיות. יש לוודא שהשולחן נקי ומסודר, הסר את הכלים המשומשים במועד, רק לאחר הסרתם, אתה יכול להגיש מנה חדשה.

קוויאר גרגירי, סלמון צ'ום מוגש בטמפרטורה של 5-6 מעלות צלזיוס, לשם כך הם משתמשים בקוויאר מתכת, שם הם מכניסים קרח כתוש, ומעליהם מניחים רוזטות עם קוויאר. בבית, אם כתשתם קרח, תוכלו לשים אותו בשקע גדול ואז לשים שקע קטן יותר על הקרח. ' כדי להעביר קוויאר, עליך לספק מרית מיוחדת או כפית.

קוויאר לחוץ, באליק, סלמון, שפרץ וגסטרונומיה דגים אחרים מוגשים בצלוחית או בצלחת אליפסה. המכשירים להעברת קוויאר הם סכין שולחן, לבאליק, סלמון - מזלג שולחן, ולדגים משומרים - מרית או מזלג שולחן. לא מומלץ להגיש דגים משומרים בפחי מתכת, שכן בהשפעת חמצן אטמוספרי, המתכת יכולה להתחמצן ולגרום לקלקול המוצר. הרינג, ריסוס, הרינג קצוץ משתחררים בקופסאות הרינג עם מזלג או כף קינוח לתזוזה.

חזיר, נקניק ומעדני בשר אחרים, עופות מטוגנים מוגשים בכלי או בצלחת עגולה או אליפסה. מזלג או מזלג שולחן וכף מונחים על התבשיל, בתוך

תלוי בסוג החטיף. סלטים, ירקות טבעיים, ירקות מוחמצים ופירות, פטריות, חטיפי ירקות מוגשים בקערות סלט פורצלן או קריסטל או אגרטלים עם שולחן או כף קינוח להעברה (למעט ירקות טבעיים). מומלץ להגיש עגבניות, מלפפונים, צנוניות טבעיות אדומות בטמפרטורה של 8-10 מעלות צלזיוס, ולכן מניחים עליהם קרח כתוש לצינון ירקות. הגבינה נחתכת רגע לפני הארוחה, מכיוון שהיא מתייבשת במהירות כשהיא חתוכה, וטעמה ומראהה מתדרדרים. תוכלו להגיש את הגבינה במנה אחת על גבי לוח מעוצב להפליא.במקרה זה, הוא נחתך בסכין מיוחדת בנוכחות האורחים, לבקשתם. החמאה מקוררת ומוגשת עם קרח כתוש, סכין חמאה נפרדת.

מרקים הניחו על השולחן עם מספר קטן של משתתפים בארוחת הערב המשפחתית. מרקים לתדלוק מוגשים באגרטל מרק, קערות עמוקות ורדודות נפרדות. המארחת שמה את הצלחת העמוקה על רדודה ומחלקת את המרק בעזרת כף מזיגה. כדי לא להעמיס את השולחן הראשי, תוכלו להניח ליד המארחת שולחן עזר קטן, עליו היא תנתח מנות בנוכחות האורחים. כאן תוכלו לשפוך מרק, לחתוך למנות חתיכת בשר שלמה, חזיר, דג או עוף המוגש על מגש.

פמפושקי, פשטידות, קרוטונים למרקים מוגשים בנפרד. מרקים שקופים מוגשים בכוסות (בנפח 300-350 סמ"ק) עם צלוחיות, ולצידה מניחים כף קינוח. טמפרטורת ההגשה למנות ראשונות חמות היא 65-75 מעלות צלזיוס. מרקים קרים (אוקרושקה, סלק, בוטוויניה) מוגשים עם קרח אוכל כתוש בטמפרטורה של 12 מעלות צלזיוס.

שמנת חמוצה למרקים ניתן למזוג לסירת רוטב, שמניחים על צלחת קטנה לפשטידות ומניחים כפית לצידה. יש לפנות את הידית של סירת הרוטב שמאלה ואת הכף ימינה.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותלפני הגשת המנות העיקריות המארחת מוציאה את כל המנות המשומשות מהשולחן. אם התפריט כולל חטיפים חמים, הם מוגשים במנות מיוחדות - יצרני קוקוטה (סירים קטנים עם ידית בנפח 100 סמ"ק). יצרני הקוקוט מיועדים למתאבנים חמים של בשר, פטריות, דגים ברוטב. את החטיפים האלה אוכלים עם מזלג קוקוט מיוחד עם שלוש קרניים או כפית. מתאבנים מטוגנים חמים (דג בבצק, נקניק ביתי מטוגן, קציצות על טוסט) אפשר להגיש על צלחת אובלית או בתבנית מחולקת, ולהגיש על השולחן צלחות קטנות מחוממות לתאבון ולהגיש סכין ומזלג או סתם מזלג ל חֲטִיפִים.

אם התפריט מספק שתיים או שלוש מנות עיקריות, תוכלו לבחור תוספת חמה אחת לכל המנות, ולהמליץ ​​על ירקות ופירות טריים או משומרים כתוספת קרה. תוספת נוספת לתבשילים עם רטבים יכולה להיות פשטידות, לחמניות ולחם לוואש. הגשת מנות שנייה מתחילה בדגים, ואז מנות טבעיות, מבושלות, קצוצות, בשריות, עופות מטוגנים או מוצרי ציד, ומשלימים את ההגשה עם מנות ירקות, קמח וביצה.

מנות שניות של בשר, עופות מוגשות על מנות מרובות מנות עגולות או אובליות, ומנות דגים - רק במנות אובליות. חלוקת מנות במטבח מותרת גם היא, אך אופן ההגשה הזה מאומץ יותר ואיתה נשללת מהאורחים האפשרות לווסת באופן עצמאי את כמות האוכל שנלקחת. לכן שמים על השולחן כלים עם ארוחות, מניחים כף ומזלג או מלקחיים מיוחדים לפריסה. מול כל אורח מונחת צלחת אוכל רדודה בקוטר 240 מ"מ. אם מספר האורחים אינו עולה על 6-8 אנשים, ניתן להשתמש בטבלת עזר לחלוקה ולהגשה של מנות שניות, כמו בהגשת מנות ראשונות.

תוספות קרות (חמוצים, ירקות כבושים, פירות, פירות הדר טבעיים) מוגשות בקערות סלט בנפרד מהמוצר העיקרי. לתזוזה השתמש בכף או בכף מיוחדת לתוספות צד (סגלגל). רטבים מוגשים בנפרד למנות מבושלות או מטוגנות באותו אופן כמו שמנת חמוצה למנות הראשונות.

לאחר הגשת המנות השנייה המארחת מוציאה מהשולחן את הכלים המשומשים, הסכו"ם, הלחם, הבקבוקים הריקים, גורפת את הפירורים, מניחה לפני האורחים צלחות לקינוח (200 מ"מ), אגרטלי פירות, מניחה מזלגות וסכינים ל פירות, כפות קינוח למוס, ג'לי, קומפוט. אם יש מעט אורחים, מוגש שולחן נפרד לקינוח. ניתן להגיש קומפוט בקערות (קערות), כוסות או כוסות בנפח 200 סמ"ק, גלידה - בשקעים, עם תה או כפות מיוחדות.

קבלת הפנים של האורחים בשולחן מסתיימת בהגשת שתייה חמה - תה, קפה שחור, קפה עם חלב.

עדיף לשפוך תה מסמובר או להגיש כמה קומקומים על השולחן: אחד לבישול, השני למים רותחים (בנפח של 3.5 ליטר). שיטה זו נקראת תה "זיווג".

את כוס התה מניחים על הצלוחית כשהידית שלה מופנת שמאלה, והכף מונחת במקביל לקצה השולחן, כשהידית מימין. מניחים גם כוס קפה. מומלץ להגיש בנפרד סוכר, ריבה, ריבה, לימון, קונדיטוריה, קוניאק, ליקרים למשקאות חמים.

סוכר מזוקק לחוץ מוגש בקערות סוכר; מלקחיים מונחים על גבי או לצד לצד להעברה. אם אין מלקחיים כאלה, מוגש סוכר בשקע בקוטר גדול ונלקח ביד. ריבה, ריבה, דבש מוגשים בשקעים, לידו מניחים בנפרד כף תה או קינוח.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותעוגות, מאפים מוגשים על אגרטלים שטוחים עם מרית לתזוזה.

הלימון נחתך לפרוסות דקות או פרוסות עם עור. להעברת הלימון השתמשו במלקחיים מיוחדים או במזלג עם שני שיניים.

כללי התנהגות בשולחן

הוזמנת לשולחן ועולות מיד שאלות: כיצד להתנהג בזמן אכילה, כיצד להשתמש במכשירים וכו '. הנה כמה טיפים.

עדיף לשבת לשולחן ישר, נשען מעט על גב הכיסא. אין צורך להתקרב יותר מדי לשולחן או להתרחק ממנו, מכיוון שלא יהיה נוח לשבת ולהשתמש במכשירים בזמן האכילה. ליד השולחן, אתה לא צריך לעשות מחווה, להניע את הסנטר, להחליק את השיער. בזמן האכילה הידיים עסוקות במכשירים או שוכבות בחופשיות על הברכיים. בתהליך האכילה, בכל המקרים, לא מומלץ לשים את המרפקים על השולחן, מכיוון שהזרועות המושטות יפריעו לאורחים שיושבים לידם.

כשמגישים את המנות, נהוג להתחיל לאכול רק אחרי שמארחת הבית והנשים שיושבות לידכם החלו לאכול.

הם משתמשים במכשירים שונים בזמן האכילה. יש לטפל בהם נכון. כל המכשירים מוחזקים על ידי הידיות. את רוב המנות אוכלים בעזרת מזלג וסכין. (המזלג מוחזק ביד שמאל והסכין מימין). בזמן האכילה הם נמצאים בידיהם כל הזמן, חותכים אוכל, הם מוחזקים בזווית.

כשמגישים על השולחן מנה בשרית ממנה, לא כדאי לחתוך את כל נתח הבשר, מכיוון שהוא מתקרר במהירות. מחתיכת בשר שלמה צריך לחתוך נתח קטן ורק אחרי שהיא נאכלת, חתכו את הבאה. מנות שאפשר לחלק בקלות לחתיכות בעזרת מזלג אינן נהוג לחתוך בעזרת סכין (קציצות, מוח, קבב, ביצה מקושקשת, תבשילי ירקות, צואה בתבנית וכו '). במקרה זה, הם מיישרים את המוצר רק בעזרת סכין כאשר הוא נאסף בעזרת מזלג. מותר לאכול קציצות קצוצות, שניצלים, סטייקים, קרוקטים, תפוחי אדמה תפוחי אדמה עם מזלג, להחזיק אותו ביד ימין, אם יש צורך בכך, ולעזור לעצמכם עם חתיכת לחם.

לאחר האכילה מניחים את המזלג והסכין על צלחת, מחברים אותם יחד ומפנים את הידיות ימינה.

אם המנה ממוקמת רחוק על השולחן, עליך לבקש להעביר אותה, להביא אותה לצלחת ולהשתמש במכשירים לפריסה כדי להכניס את כמות האוכל הנדרשת.

זה לא מקובל ולא מקובל לקחת סכין בפה, לאכול מסכין ולהעביר את המוצר על ידי דקירת הסכין.

אם מוגשת מנה לאומית או מיוחדת שהאורחת אינה יודעת לאכול, אז מותר לשאול את המארחת על כך או לראות איך היא אוכלת. בעת אכילה מקפידים גם על כללים מסוימים.

חטיפים ועגבניות טריות אוכלים בעזרת סכין ומזלג. חתיכות קטנות נחתכות מנקניק, חזיר מבושל, בשר חזיר, גליל, סלמון, באליק ומוצרים אחרים בעלי עקביות צפופה, אם רוצים, הם נמרחים בחרדל.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותעגבניות טריות נחתכות לשניים מצד הגבעול, ואז ממשיכות לחתוך מהצד של החתך.

סלטים מירקות גולמיים נאכלים עם סכין ומזלג, ודגים, סלטים בשרית עם מוצרים חתוכים דק - עם מזלג, מיישרים בעזרת סכין.

ליד השולחן אוכלים כריכים עם סכין ומזלג, למעט אלו שאוכלים לפני ארוחת הצהריים (לוקחים אותם ביד).

את הגבינה אוכלים בעזרת סכין ומזלג, חותכים מעט מחתיכה. גבינה מעובדת (ענבר, ויולה) נמרחת על פרוסות לחם בעזרת סכין.
לוקחים את היד ביד, מניחים על צלחת לחם ואז נתקים קטנים מחתיכה שלמה, שאפשר לאכול במנה אחת או שתיים. החמאה נמרחת על פיסת לחם שבורה, המוחזקת באצבעות יד שמאל על צלחת. אתה לא צריך לחמאה חתיכת לחם שלמה בבת אחת, למעט זו המיועדת לכריכים.

את הרוטב מהצלחת אוכלים יחד עם המוצר העיקרי (בשר, דגים, עופות) ועם תוספת. אפשר להקציף את הרוטב שנותר עם פרוסת לחם קטנה, אך מגונה להעביר את הלחם על הצלחת ולמרוח את הרוטב.

מרקים נאכלים בלי להטות את הצלחת. עדיף להשאיר כמות קטנה של מרק בצלחת מאשר ליצור רעש מיותר בזמן האכילה, כדי למשוך את תשומת ליבם של אחרים. את המרק מהכוסות אוכלים בכף קינוח, ולשאר זה מותר לשתות. אם נשארת חתיכת בשר או עוף בקערת המרק, אז אוכלים אותה בעזרת סכין ומזלג.

את המנה העיקרית של הדגים אוכלים בעזרת סכין דגים ומזלג מיוחדים. יחד עם זאת, את הדג לא חותכים בסכין, משתמשים בו בעיקר להפרדת העצמות מעיסת הדגים. אם עצם עם בשר דגים נכנסה לפה, אז העצם מהפה מוציאה למזלג, וממנה היא מועברת לצלחת.

אתה יכול לאכול דגים עם שני מזלגות. במקרה זה, החזיקו את הדג עם המזלג השמאלי, והפרידו את הבשר מהעצמות בעזרת המזלג הימני, ואז אכלו את בשר הדג ללא עצמות עם המזלג השמאלי.

אם הדג מוגש עם עיגול או פרוסת לימון, ואז הניחו אותו על הדג, והחזיקו אותו עם מזלג, סחטו את המיץ. הלימון הסחוט נדחק לקצה הצלחת או מועבר לצלחת פסולת הדגים.

אם הדג מוגש שלם, אז הוא מונח כשהגב למעלה או לכיווןך. בעזרת מזלג, החזיקו את פגר הדג בראשו, ובסכין הם נושאים אותו לאורך הרכס בכיוון מראש לזנב. ראשית, הסנפיר מוסר מכל פגר הדגים יחד עם העצמות. לאחר הפרדת הבשר מהעצם מצד אחד, הדג הופך והבשר מוסר מהרכס בצד השני. את הדג אוכלים אחר כך בעזרת סכין ומזלג.

יש צורך לחתוך את הבשר מהקצה הקרוב אליכם. מגונה לסובב חתיכת בשר על צלחת. בקציצה טבעית חותכים בשר קצוץ מעצם הצלעות. במקרים מסוימים מותר לקחת את העצם עם הבשר שנותר ביד ולאכול תוך כדי אחיזת העצם. לשם כך, פפילות מפית נייר מונחות על עצמות הקציצות, הצלעות.

איך לפגוש אורחים ולקיים סעודות חגיגיותנהוג לאכול עופות ומשחק בעזרת סכין ומזלג. במקרה זה, הבשר מופרד מהעצם במידת האפשר. אם מתעורר קושי כלשהו, ​​עדיף להשאיר את האוכל לא נאכל. עם זאת, במסגרת לא פורמלית, עם בני משפחה וחברים קרובים, מותר לאכול את הבשר שנותר, ולקחת את עצם העוף ביד. במקרה זה, יש צורך לספק אספקת שטיפה ידנית או מטלית לחה חמה לשולחן. המים בשטיפה צריכים להיות פושרים וחומציים. קצות האצבעות טובלים לתוכו, שוטפים אותם ואז משרים את הלחות על מפית פשתן. בערבים חגיגיים, בהם מוזמנים אורחים רבים, מומלץ להכין מנות עופות או משחק בכללותן, במידת האפשר ללא עצמות, כך שהאורחים יוכלו לחתוך אותם בצלחת.

את הפרי אוכלים בעזרת סכין פירות ומזלג. חותכים את התפוח והאגס לארבע או שמונה פרוסות בצלחת, ואז מסירים את הליבה, מקלפים את הפרוסות ואוכלים אותם בידיים.

שוברים את השזיפים באצבעות ומסירים את הזרעים. בורות דובדבן, כמו גם זרעים וקליפות ענבים קשות, נמרחים בדיסקרטיות על כף. אבטיחים ומלונים נחתכים ואוכלים בכף או בסכין ובמזלג.

שים את התפוז בצלחת, ותמוך בו ביד שמאל, חתוך את העור מלמעלה למטה בעזרת סכין לפרוסות. התפוז הקלוף נחתך לפרוסות.

קל להסיר את קליפת הקלמנטינות, ולכן הן קלופות ומחולקות לפרוסות ביד, ללא שימוש בסכין. אם נמצאות עצמות, הם יורקים על כף.

פירות יער, כולל תותים, נאכלים בכף. בננה אפשר לקלף לשניים ויש בידך בננה.עם זאת, עדיף לקלף את כל הבננה, להניח אותה על צלחת, לחתוך לחתיכות ולאכול עם מזלג.

שותים תה וקפה מכוסות. מערבבים תה או קפה בכף, מוציאים ושמים על צלוחית.

עוגה וביסקוויטים אוכלים בכף קינוח, וביסקוויטים אוכלים ביד, ושוברים חתיכה.

פרוסות לימון, הנוטלות במזלג קטן מיוחד, מונחות בכוס תה או קפה, המיץ נסחט בכפית, ואת שאריות המסירים מוציאים ומונח על קצה הצלוחית.

בסוף ארוחת הצהריים או הערב, כשקמים מהשולחן, הכיסא נדחק לשולחן. האיש עוזר לשכנו לקום על ידי דחיפת הכיסא לאחור ואז להחזיר אותו למקומו.

הזכות להיות הראשון לעלות מהשולחן שייכת לאורח הכבוד, המארח או המארחת. במהלך ארוחת הצהריים, האורחים יכולים לעזוב את השולחן כדי לעשן בחדר נפרד בו מוגש קפה, העישון ליד השולחן אינו מתקבל.

אי אפשר לחזות את כל מקרי ההתנהגות בשולחן. העיקר ששני המארחים והאורחים תמיד מועילים וקשובים בתקשורת זה עם זה.

גובה נ.י.


על המטבח הרוסי

כל המתכונים

© מקוקר: המתכונים הטובים ביותר.

מפת אתר

אנו ממליצים לך לקרוא:

בחירה ותפעול של יצרני לחם